A jelenlegi eseményeknél maradva, az érettségi, a ballagások is nagy mérföldkövek nem csak egyéni szinten, hanem a család egészét tekintve is, hiszen a család mint rendszer is fejlődik.
Ezek a mérföldkövek jelezhetik, hogy egy új életciklus kezdődik hamarosan a család életében, és az egyéni szükségletek változása mellett a családban meglévő szerepek, szabályok, viszonyok is változhatnak.
Gondoljunk csak arra, hogyan hat nem csak a gyermekre, hanem az egész család életére, amikor például a gyerekek belépnek a kívülről érkező szabályokról és teljesítményről szóló iskolai környezetbe, vagy ahogy elkezdenek serdülni és a határok meghúzása előtérbe kerül, vagy amikor az egyetem miatt kirepülnek a családi fészekből a fiatalok.
A ciklusváltások normatív krízisnek tekinthetők, lehet rájuk számítani, általában minden család életében bekövetkeznek, a család fejlődése során természetesen merülnek fel. Feladatunk azonban, hogy ebben az új családi életciklusban kialakítsunk egy olyan működésmódot, amely illeszkedik a változásokhoz.
A családi életciklusok elkülönítésével többen is foglalkoztak, és általában az elsőszülött gyermek életkora szerint kerülnek elhatárolásra az egyes szakaszok.
Érdemes megnézned, hogy most éppen melyik életciklusba tartozol, vagy melyek közötti átmenetben vagy épp.
Szakaszok:
- Új házasok, gyermek nélkül
- Gyermeket váró, csecsemőt nevelő család
- Kisgyermekes család
- Iskolás gyermeket nevelő család
- Serdülő gyermeket nevelő család
- Felnőtt gyermeket kibocsátó család
- Még aktív szülők családja
- Inaktív szülők családja
(Hill és Rodgers)