A sorozatunkat egy olyan stresszforrással kezdjük, amellyel valószínűleg tényleg mindannyian találkozunk: az egyik legnagyobb mumus a felelés.
Több szempontból is feszültséget okozhat. Sokszor nem annyira kiszámítható, mint egy dolgozat, ugyanakkor szintén a teljesítményt méri, ráadásul eközben van, hogy az egész osztály a felelő diákot figyeli, és meghallgatja a teljesítményéről az értékelést.
Már maga a felelés gondolata is sokszor szorongással járhat. Felnőttként a saját élményeink felidézése is teremthet némi feszültséget bennünk.
Tippek a felelés okozta stressz enyhítéséhez:
- Normalizáljuk a felelés okozta stresszt - Természetes, hogy a gyerekünk izgul, ez azt jelzi, hogy fontos neki a jó eredmény.
- Empatizáljunk - Fejezzük ki, hogy ez nehéz lehet. Akár azt is elmondhatjuk, hogy mi mikor szoktunk így izgulni, akár régen, akar most a munkánk vagy saját vizsgáink kapcsán.
- Ajánljuk fel a segítségünket - Kérdezzük meg, mit gondol, mi miben segíthetünk neki? Kérdezzük ki a leckét, vagy adjunk ölelést, esetleg plusz csokit, vagy csak mondjuk el, hogy bármi is lesz, mi itt leszünk neki.
- Kérdezzünk - Mérjük fel a stressz okát. Neked mi a legnehezebb? Mitől tartasz? Mi a legrosszabb, ami történhet? Kiderülhet, hogy amiatt aggódik, hogy mi szülőként dühösek leszünk, ha nem sikerül jól a felelés. De az is lehet, hogy ő maga nem akar rossz jegyet, vagy attól tart, hogy az osztálytársai kinevetik.
- Biztassuk, fejezzük ki bizalmunkat, hogy jól fogja kezelni a helyzetet: „Tudom, most még nehéz... de egyre többet gyakorlod, egyre jobban fogod tudni ezt kezelni".
- Mutassunk stresszkezelő technikákat, mint pl. a hasi légzés. Ezekhez a Sulinyugi honlapról is szerezhetsz tippeket a Letölthető anyagoknál.
Nektek mi segítene vagy segített abban, hogy csökkenjen a felelések okozta stressz?