A természet újjáéledése varázslatos időszak, amely nem csak színeivel, de a szervezetünkre gyakorolt jótékony hatása által is támogatja a mentális jóllétünket. A ragyogó napsütés erősíti az immunrendszert, növeli a szerontonin, azaz a boldogsághormon szintjét, mozgásra, alkotásra késztet, sőt, még a tanulásban is motiválhat. Bár most épp megtréfált minket az időjárás, íme, összeszedtünk néhány ötletet, hogy hogyan csempészhetjük be a tavaszt a suli falai közé:
Dekoráljunk! – A tavasz a megújulás szimbóluma, amit a tavaszi osztályterem dekorálással is átélhetünk egy kicsit. Az közös alkotás fejleszti az együttműködést, az eredmény pedig mindenki számára hangulatosabbá teszi az osztályteremben való jelenlétet. Tavaszi színek és motívumok között a tanulás is jobban esik.
Irány a szabadba! – Ha van lehetőség, szervezzünk kültéri tevékenységeket. Szünetekben játsszunk az udvaron, tesi órákon menjünk ki a közeli parkba, sportpályára, tartsuk kint az osztályfőnöki vagy éppen a természetismeret órákat. A természetben lehetőség van az élményalapú tanulásra, változatos ingereivel leköti a figyelmet, ösztönzi a kreativitást és nem utolsó sorban a szabadban való mozgás csökkenti a stresszt.
Legyen projekttéma a tavasz! – Szervezzünk tavasz inspirálta projekteket a suliban kicsiknek és nagyoknak egyaránt, mint például a fotó- vagy más alkotópályázatok, de akár a magyar vagy ének órára is becsempészhetjük a napsütést. Ezzel is motiváljuk a gyerekeket, hogy minél több időt töltsenek a szabadban, de akár a fenntarthatósággal kapcsolatos tudatosságukat is növelhetjük.
Kertészkedjünk! – Legyen szó igazi kiskertről, magaságyásról a suli udvarán vagy éppen a tanteremben nevelgetett salátáról és újhagymáról, a kertészkedés igazi stresszkezelő, mindfulness program. Amellett, hogy izgalmas új dolgokat tanulnak és tapasztalnak, felelősségtudatra is nevel és segít, hogy még jobban értékeljük a természetet.
Természetesen akkor se aggódjunk, ha ránk tört a tavaszi fáradtság és úgy érezzük, hogy a téli hónapok után a szervezetünknek még idő kell, hogy alkalmazkodjon az új évszakhoz. Adjunk időt magunknak és a gyerekeknek az ébredésre!