Sok esetben az első három szó dominálja a karácsony előtti időszakot, és az ünnepekhez kapcsolódó várakozásainkat, vágyainkat felülírják. Ez jelentős belső feszültséghez is vezethet. Rengeteg energiát fordítunk az év vége felé arra, hogy sikerüljön mindent beszerezni, megtervezni, lezárni. Sok minden valóban elengedhetetlen vagy szívből jövően szeretnénk ezeket megvalósítani, azonban itt is fontos felismerni határainkat, és reális elvárásokat támasztani önmagunkkal szemben.
Évzárás, karácsonyi programok, ajándékozás, szoros menetrend, nagy kiadások… Számtalan okot fel lehet sorolni, hogy mitől lehet stresszes a karácsony. Ez a feszültség sokszor a kapcsolatainkra is hatással van, konfliktusokat is eredményez. Ha a szülők feszültek, azt a gyerekek is sokszor megérzik. De ahogy a feszültséget, úgy a nyugalmat is át lehet adni nekik.
De mitől nyugis, mitől jó a karácsony? Érdemes visszatekinteni az elmúlt évek élményeire és felidézni, mi is a kedvenc részünk a karácsonyban. Ezek azok a dolgok, amik miatt rohanni kell az év utolsó heteiben? Mi történne, ha a kedvenc dolgainkon kívül a többit kicsit elengednénk?
Ha nem is lehet mindent kizárni, nyugipillanatokra teremthetünk lehetőséget. Akár egy gyertyagyújtással, teázással, egy-egy dekor kihelyezésével lehet megállni egy kisebb időre és lecsendesedni. Érdemes a családi rituálékra hangsúlyt helyezni.
A stressz egyik fontos forrása lehet az is, ha egyik vagy másik szülő úgy éli meg ezt az időszakot, hogy „mindent neki kell csinálni”. A segítség kérése és elfogadása nem mindenkinek megy könnyen, pedig ezek is különleges alkalmak lehetnek ahhoz, hogy kapcsolódjunk egymáshoz. A készülődésbe a gyerekeket is vonjuk be, amivel a közös élmény mellett jóleső lehet, hogy nekik is fontos feladatuk, szerepük van az előkészületekben.
Jó hangolódást mindenkinek!
Fotó: Frauke Riether / Pixabay