Az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodájával partnerségben megvalósuló Nyugis Együttműködések projekt keretében a részt vevő iskolákban megvizsgáltuk a gyakori stresszfaktorokat, és feltártuk, milyen mértékben vannak stressznek kitéve a pedagógusok.
Fotó: David Marcu / Unsplash
Nem hivatalos konklúzió: a tanárok hősök. A rendezvényen elmondjuk, miért! Megmutatjuk, hogy a kutatási adatok alapján honnan tudnak energiát meríteni, mennyire jól működnek csapatként, és mekkora megtartó ereje van ennek.
Szembesítjük a tényeket a hiedelmekkel!
Kitérünk arra, hogy milyen feszültségtényezőkről számolnak be az Ukrajnából menekült gyerekek és hogyan tudunk nekik segíteni a stresszkezelésben. Beszélgetünk arról, hogy mit jelent a gyakorlatban egymás elfogadása, a különböző helyzetű gyerekek igényeire való odafigyelés, az együttműködés erősítése az osztályban vagy iskolai szinten. Jó gyakorlatok segítségével pedig azt is megmutatjuk, hogy mit lehet tenni iskolai szinten a nyugodtabb légkörért.
Előadások, kerekasztalbeszélgetések és interaktív programelemek várják a résztvevőket!
A rendezvény minden érdeklődő számára nyitott. Olyan szülők és tanárok jelentkezését várjuk, akik
- nyitottak az együttműködésre a gyerekek érdekében;
- készek arra, hogy nyugodt felnőttként biztosítsák a gyerekek nyugalmát;
- tudják, hogy mindig lehet tanulni egymástól!
„Elfogadó szeretetre mindig marad energia!”
A rendezvényen való részvétel díjtalan, de regisztrációhoz kötött. Az esemény linkjét a regisztrált résztvevőknek küldjük el a rendezvény előtt néhány nappal.
PROGRAM:
16:00- 16:05 Megnyitó
16:05-16:30 Nyugi a suliban?
dr. Bikfalvi Réka, egészségfejlesztő szakpszichológus, a Lélekkel az Egészségért Alapítvány (Sulinyugi) vezetője
Hogyan jelenik meg és hogyan kezelhető a stressz az iskolákban: melyek a leggyakoribb kockázatok és védőfaktorok? Áttekintés a Nyugis Együttműködések projektben elért több mint 550 pedagógus tapasztalatai alapján.
16:30 – 16:55 Miért hősök a tanárok ma?
Bús Borbála, tanári tréner és coach
Szuperhős tanárok, avagy milyen a tanárok egy napja? Hogyan lehet a stresszel való megküzdésben tréningeszközökkel támogatást nyújtani számukra?
16:55– 17:20 Nyugis gyerekek?
Szigeti Réka, egészségfejlesztő szakpszichológus, a Sulinyugi szakmai vezetője
Mitől és mennyire stresszelnek a gyerekek az iskolában? Hogyan élik meg a helyzetüket nap mint nap az Ukrajnából menekült gyerekek? Mit tehetünk értük, mit tehetünk a közösségért? Helyzetkép a közel 600 gyerek részvételével zajló Sulinyugi foglalkozások alapján.
17:20 – 17:45 Gyerek körkép
Gál-Kovács Nóra, az UNICEF Magyarország gyerekjogi munkatársa, gyógypedagógus, interkulturális szakértő - Beszélgetőtársa: Szigeti Réka
Hogy érzik magukat a gyerekek a bőrükben? Ki az, aki más, és mihez képest? Mit jelent az integráció a gyakorlatban? Milyen gyakorlati eszközök állnak rendelkezésre?
17:45 – 18:10 Inklúziós elméletek és gyakorlok az iskolákban
dr. Juhász Ágnes, pszichológus, egyetemi adjunktus
Mit jelent az inklúzió, a befogadás az iskolákban? Milyen jó megoldások vannak arra, hogy áthidaljuk az együttműködési nehézségeket?
18:10 – 18:30 Kerekasztal
Mit viszünk magunkkal a hallottak alapján?
A rendezvény a Nyugis Együttműködések projekt része, ami az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodájával partnerségben valósul meg.